Kui sinu hambaarst ütleb sulle, et sa vajad hammaste puhastamist või sul on igemetega probleeme , siis pole sa üksi. Ligi 80% täiskasvanud inimestestel on diagnoositud kas kergem põletik ehk gingiviit või siis juba tõsisem haigus ehk parodontiit.

Mis põhjustab neid haigusi?

Meie suu on täis baktereid. Bakterid koos suus oleva lima ja muude osakestega moodustavad kleepuva, värvitu katu hammastele. Hammaste pesemine ja hambaniidiga puhastamine eemaldavad sellise katu. Kui kattu ei eemaldata täielikult, siis ladestuvad süljes olevad mineraalid katus ning katt muutub hambakiviks. Hambakivi ei ole võimalik koduste hügieenimeetoditega eemaldada. Seda saab eemaldada ainult hambaarst või hügienist.

Gingiviit.

Mida kauem katt ja hambakivi on hammastel, seda kahjulikumad nad on. Bakterid põhjustavad põletikku, mida nimetatakse gingiviidiks. Gingiviidi puhul on igemed punased, paistes ja veritsevad kergelt.

Gingiviidi ravi on katu ja kivi täielik eemaldamine ja igapäevane hammaste pesemine ja hambaniidiga puhastamine. Sel viisil on võimalik põletikku kontrollida ja ära hoida hamba kinnitusaparaadi sidemete ja luulise osa kahjustust, mida nimetatakse parodontiidiks.

Parodontiit.

Kui gingiviiti ei ravita, siis põletik laieneb ja haarab kõik hammast ümbritsevad koed. Parodontiidi korral on igemed hamba küljest lahti ja tekib sügav igemevagu, mis on põletikuline. Inimese immuunsüsteem hakkab võitlema bakteritega, kui katt ja kivi on levinud igemevakku ja sügavamalegi. Bakterite toksiinid ja keha ensüümid, mis võitlevad tegelikult nakkusega mõjuvad aga kahjulikult hamba kinnitussüsteemile ja hakkavad seda lõhustama.

Kui kattu ja hambakivi ei eemaldata, siis kahjustus süveneb ja lõpptulemusena hammas muutub liikuvaks ja tuleb halvemal juhul eemaldada.