Mis on implantaadid?
Puuduvate hammastega patsientide ravis kasutatakse järjest enam implantaate. Implantaatravi on tõestanud end kui stabiilne ja pikaajaliselt toimiv mehhanism, mis on patsiendile väga mugav. Hambaimplantaat on üks parimaid lahendusi puuduva hamba või hammaste asendamiseks. Hambaimplantaat on hambajuure asendaja. See valmistatakse eriti tugevatest, kergetest ja bioloogiliselt luuga sobivatest materjalidest (titaanist, tsirkooniumist või sulamitest) ning sarnaneb väikese kruviga. Kaotatud hamba asemele paigaldatakse implantaat ning selle külge kinnitatakse hambakroon.
Meie kliinikus paigaldatakse kahte usaldusväärsemat hambaimplantaatide süsteeme.
Kuidas tehakse implantatsioone?
Puuduva hamba asendamisel implantaadile kinnituva krooniga tuleb iga puuduva hamba asemele paigaldada implantaat. Sildade kasutamisel piisab väiksemast implantaatide arvust: seetõttu on protees küll odavam, ent selle puhastamine võib olla keerukam.
Implantatsioon on kirurgiline operatsioon, mida reeglina tehakse ambulatoorselt (ilma haiglas viibimiseta) ja kohaliku tuimastusega (ilma narkoosita). Vastavalt implantatsiooni kohale ja luu kvaliteedile luustuvad implantaadid kolme kuni kuue kuu jooksul, kusjuures alalõualuus toimub luustumine kiiremini kui ülalõualuus.
Luustumise protsessi ajal võib kanda implantaadi peal ajutist hambaproteesi. Pärast luustumist, mis toimub enamiku implantaadisüsteemide puhul patsiendi jaoks „nähtamatult“ limaskesta all, tuleb teise operatsiooni käigus implantaat/ implantaadid limaskestast välja tuua, et saaks kas kohe või mõne nädala pärast hambaproteesi jaoks jäljendi võtta ning valmistada ja paigaldada protees.

Millised on implantatsiooniga seotud ohud?
Rääkides implantatsiooniga seotud ohtudest, tuleb alalõualuu puhul silmas pidada eelkõige kaht asjaolu:
- Luus kulgeva närvi (kolmiknärvi) võimalikku vigastamist: vigastuse või isegi läbilõikamise tagajärjeks on osaline või täielik tuimustunne (tuimastussüsti mõjule sarnane) alahuule/-lõua sellel poolel, kus närvikahjustus tekkis,
- Ülalõualuu puhul võib kirurgiline puur või implantaat kahjustada põsk-koopa põhja.
Kuidas implantaat paigaldatakse?
Nagu teiste hamba-, suuõõne- ja lõualuuravi protseduuride puhul, tuleb siingi võtta arvesse üldmeditsiinilisi eeldusi. Nii on raskete üldhaiguste, ainevahetushäirete ja nikotiini rohke tarbimise puhul implantatsiooni edukus piiratud. Edukas implantatsioon sõltub olulisel määral headest suuhügieeni tingimustest.
- Kõigepealt tehakse suuõõne täpne läbivaatus, eriti plaanitava implantatsiooni asukohas. Selleks hinnatakse lõualuud ja seda ümbritsevat limaskesta, silmas pidades plaanitavat operatsiooni.
- Röntgenpiltide ja/või teiste diagnostiliste vahenditega uuritakse luu kvaliteeti ja määratakse kindlaks implantaadi hilisem asukoht.
- Järgneb mudelite ja individuaalse operatsiooni ablooni valmistamine, et implantaat täpselt lõualuusse paigutada.
Kui olemasoleva luu kvaliteet ja paksus ei ole piisav, võib mõnel juhul olla vajalik luu ülesehitamine.
Implantaadioperatsioon tehakse tavaliselt kohaliku tuimastusega. Operatsiooni käigus paigaldatakse implantaat lõualuusse ning lõpuks õmmeldakse limaskest kinni. Sõltuvalt planeeritud proteesist ja lõualuu olemasolevatest eeldustest langetab hambaarst otsuse avatud luustumise (implantaadi pea on nähtaval) või suletud luustumise (implantaadi kohal suletakse ige täielikult) vahel. Suletud luustumise puhul tuleb proteesi paigaldamise jaoks implantaat väikese kirurgilise protseduuri abil nähtavale tuua. Operatsioonipind paraneb tavaliselt valutult mõne päeva jooksul.
Seejärel algab tegelik luustumise faas. Selle protsessi jaoks antakse enamikul juhtudel implantaadile mitu nädalat aega, nii et tekib stabiilne ühendus lõualuuga. Protsess kestab ülalõualuus tavaliselt pikemalt kui alalõualuus. Erandjuhtudel on võimalik nn kohene proteesimine.

Kuidas paigaldatakse pealisehitus?
Pärast luustumisfaasi lõppu umbes kolme nelja kuu pärast järgneb implantaadi proteesimine. Esimesel visiidil võetakse jäljend ja nädalapärast kui labor on jõudnud hambakroonid valmis teha saab need suhu paigaldada.
Pärast hamba proteesimist on vaja käia regulaarselt hambaarsti juures kontrollis. Sealjuures kontrollitakse implantaadi seisukorda ja suuhügieeni ning antakse nõuandeid hoolduseks. Spetsiaalsete puhastusvahendite (hambavaheharjad, hambaniit) kasutamine kindlustab implantaadi pikaajalise kinnituse ning aitab vältida luu põletikulist hävinemist (periimplantiiti). Sõltuvalt individuaalsest riskiastmest on vajalik hammaste professionaalne puhastamine.
Vaatamata kõigile implantoloogia edusammudele on siiski tegu proteesiga, mitte aga loomulike hammaste alternatiiviga. Oma loomulik ja terve hammas on ja jääb parimaks.
Implantaate tuleb eriliselt hooldada?
Et ravitulemus kestaks pikka aega, on hädavajalik pidev ja hoolas suuhügieen. Implantaadi vaenlane on hambakatt. On ainult üks lahendus, hambaid tuleb pesta kaks korda päevas – hommikul ja õhtul.
Paranemine suuõõnes toimub kiiresti. Peale lõikust vältige rasket füüsilist tööd, et haav hästi paraneks. Paaril esimesel päeval võib operatsiooniala olla valus ning pisut veritseda. Ärge puudutage haava keelega, näpuga ega mingi muu esemega, sest haava ärritamine ei lase verehüübel tekkida ja haav jääb pikaks ajaks veritsema. Lõikuse päeval ei ole soovitatav suud loputada ega hambaid harjata.
Hiljem võite suud loputada leige soolaveega (noa otsatäis soola poole klaasi vee kohta). Kui haaval on õmblused või haavapasta, siis kuni neid ei ole eemaldatud tuleb suud loputada kaks korda päevas 30 minutit pärast hammaste pesu ühe minuti jooksul supilusikatäie (10 ml) kloorheksidiini lahusega. Õmblused eemaldatakse 1-2 nädalat hiljem. Pärast lõikust asetatakse suhu marlitampoonid ja lastakse hambaid kõvasti koos hoida ~ 30 minutit. Nii peatatakse esmane verejooks.
Suukirurgiliste protseduuride järgselt võib tekkida paistetus lõikuspiirkonnas. Paistetus saavutab oma kõrgpunkti kahe esimese ööpäeva jooksul ja langeb 4-7 ööpäeva jooksul. Paistetuse vältimiseks on esimesel ööl pärast lõikust soovitatav magada pisut püstisemas asendis kui tavaliselt. Tekkinud paistetust võib alandada asetades paistetusele külma kompressi ja hoides seda seal 30 minutit, kuid seda ainult lõikuse päeval. Paistetusega võivad kaasneda suu avamise raskused, mis mööduvad paistetuse alanedes.
Peale implantaadi paigaldamist:
- Väldi füüsilist koormust paari päeva jooksul
- Ära joo kohvi, kanget teed, piimatooteid, alkoholi esimese kahe päeva jooksul peale operatsiooni.
- Väldi suitsetamist lõikuse päeval.
- Loputa oma suud peale igat söögikorda leige veega.
- Puhasta oma igemeid ja hambaid regulaarselt. Implantaadi piirkonda eriti hellalt ja hoolikalt.
- Ära kasuta veesurvega või elektrilist hambaharja.
- Esimesel päeval pärast operatsiooni hoia implantaadi piirkonnas külmakotti. Aseta rätik põse ja külmakoti vahele. Ära hoia jääkotti kauem kui 30 minutit.
- Kui sul on äravõetav protees samal lõualuul, kuhu pandi imlpantaat, ära kanna seda esimese nädala jooksul.