Igemehaigused

Nigul & Orn

Meie suu on täis baktereid. Bakterid koos suus oleva lima ja muude osakestega moodustavad kleepuva, värvitu katu hammastele. Hammaste pesemine ja hambaniidiga puhastamine eemaldavad sellise katu. Kui kattu ei eemaldata täielikult, siis ladestuvad süljes olevad mineraalid katus ning katt muutub hambakiviks. Hambakivi ei ole võimalik koduste hügieenimeetoditega eemaldada. Seda saab eemaldada ainult hambaarst või hügienist. Mida kiiremini igemehaigust tuvastada ja selle raviga alustada, seda kiirem, tulemuslikum ning odavam see on! 

Igemehaigustel on kaks peamist vormi – gingiviit (kergem ja pöörduv vorm) ja parodontiit (raske vorm koos pöördumatute kahjustustega).

Mis on gingiviit?

Gingiviit ehk igemepõletik on igemete põletikuline seisund, mille põhjuseks on bakterid. Gingiviidi esimeseks tunnuseks on tavaliselt igemete veritsus hammaste harjamise ajal. Kui hambaid ei puhastata korralikult või esineb mõni muu tegur, mis soodustab igemepõletikku, hakkab hammaste peale kogunema mikroobidest koosnev hambakatt. Aja jooksul muutub see katt kõvaks ja moodustab hambakivi. Kui hambakattu ei eemaldata, süveneb põletik, põhjustades igemete turset, punetust ja hellust. See kõik viib igemepõletiku tekkeni.

Ravimata gingiviit võib areneda parodontiidiks, mis on juba tõsisem haigus. Parodontiit mõjutab sügavamaid suu struktuure ja võib lõppeda hammaste kaotusega.

Mis on parodontiit?

Kui igemepõletikku ei ravita, võib see ajapikku areneda igemehaiguse tõsisemaks vormiks, mida nimetatakse parodontiidiks.

Pikaajaline ja krooniline põletik levib igemetest edasi, haarates juba hamba tugistruktuure. Ige hakkab hamba küljest tasapisi lahti tulema, mistõttu tekib igemetasku ning katt tungib igemepiiri alla. Seal võivad põletiku tulemusena tekkida püsivad kahjustused nt igemete taandumine ja luu hävimine. See kõik viib selleni, et hambad hakkavad loksuma ja kukuvad välja.

Nigul & Orn

Miks parodontiit tekib?

Kõige suurema parodontiidi tekkel põhjuseks on ebapiisav suuhügieen ja bakteriaalne hambakatt, kuid on ka teisi põhjuseid, miks igemehaigused tekivad.

Oluline on silmas pidada, et kuigi kõik need tegurid suurendavad parodontiidi riski, ei tähenda see, et haigus tekib automaatselt. Regulaarne suuhügieen ja hambaarsti külastused aitavad igemehaigusi ennetada ja suu tervena hoida.

Millal pöörduda arsti poole?

Väga oluline on probleemile varakult jälile saada, sest seda kergem on ravi. Kui sul on mõni allolevatest sümptomitest, siis konsulteeri kindlasti oma hambaarstiga.

Igemehaiguste ravi seisneb hambakivi ja hambakatu eemaldamises hamba pindadelt ja igemetaskutest. Lisaks on väga olulisel kohal õige suuhügieen. Seetõttu koostatakse ravikäigus ka individuaalne hügieeniprogramm. Vajadusel kasutatakse medikamentoosset ravi.

Pärast igemeravi: